Σύνδεση  

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » Tuts - Tips & TroubleShooting » Hardware - Tuning, Buying, Problems, Info
Νέο θέμα Απάντηση

Σελίδα 1 από 1 | [ 1 Δημοσίευση ]
Προηγούμενο | Επόμενο

Συγγραφέας

Μήνυμα

nitro912gr
Jedi Apprentice
Θέμα δημοσίευσης: Εμπειρίες Hardware (parts, laptops, devices, etc)
  Δημοσιεύτηκε: 19 Σεπ 2010 17:33

Άβαταρ μέλους

Χωρίς σύνδεση

deviant.art
nitro912gr

Drinking
Coffee!

Με αφορμή αυτό:
hardware/laptop-xtipiste-to-t75.html

Ξεκινάω ένα θέμα όπου θα μπορούμε να γράφουμε τις εμπειρίες μας, αρνητικές και θετικές σχετικά με τα διάφορα κομμάτια hardware που περνάνε από τα χέρια μας, είτε είναι ολόκληρα συστήματα (all in one, laptops, brand systems etc), είτε είναι περιφερειακά (CPUs, GPUs,PSUs etc), είτε διάφορα άλλα μηχανήματα που θα συνδέσουμε στο σύστημα μας για να κάνουμε τις δουλειές μας (και τις ζωές μας) ευκολότερες, όπως digitizers, printers etc.

Φυσικά ότι γράφουμε θα είναι αυστηρά προσωπικές εμπειρίες και μπορεί να μην ανταποκρίνονται στην γενική εικόνα μιας εταιρίας που θα αναφέρουμε, αλλά μπορεί να βοηθήσει ως γνώμη σε φάση "ξέρεις για αυτήν την κάρτα γραφικών, άκουσα και αυτό, από αρκετούς, ας το ψάξω λίγο περισσότερο πριν την πάρω".

Ξεκινάω με τα δικά μου:

SeaGate HDDs σειρά .11 ο φόβος και ο τρόμος.
Δεν ξέρω πόσοι είχατε ακούσει για το συγκεκριμένο φιάσκο της SeaGate και αυτήν την σειρά δίσκων, αλλά σίγουρα θα έχετε κάποιον γνωστό ή ακόμα και προσωπική εμπειρία με κάποιον δίσκο της σειράς που τα έπαιξε, έτσι απλά.
Η συγκεκριμένη σειρά είχε βγει με ελαττωματικό firmware και παρόλο που υπήρχαν πολλές αναφορές για το πρόβλημα (lock down του δίσκου που για να σώσεις τα δεδομένα μετά χρειαζόταν να αλλάξεις την πλακέτα του δίσκου!) η εταιρία σε πλήρη αδράνεια αποφάσισε να αναγνωρίσει το πρόβλημα και να προσπαθήσει να το αντιμετωπίσει με νέο firmware μετά από μισό χρόνο και αφού πολλοί άνθρωποι έχασαν τα δεδομένα τους (παραλίγο να την πάθω και εγώ, οριακά τα έσωσα).
Ακόμα και μετά το firmware update αρκετοί δίσκοι (και ο δικός μου) κατέληξαν, χαρακτηριστική αντίδραση μάλιστα στο service στο πλαίσιο όταν τον πήγα για να τον αλλάξω, μόλις είδαν ποιας σειράς δίσκος ήταν, ούτε που τον έλεγξαν και αντέδρασαν σε φάση "έχουμε αλλάξει μπόλικους τώρα τελευταία" και μου έκοψαν ένα πιστωτικό να πάρω άλλον. (Η αντίδραση του υπαλλήλου μάλιστα πρόδιδε ότι έπαθε νίλα προσωπική με αυτούς τους δίσκους).
Τέλος πάντων, καταλαβαίνω ότι σε κάθε εταιρία μπορεί να συμβεί, αλλά δεν είναι δυνατόν να κάνει το κορόιδο και καλά δεν τρέχει τίποτα για μήνες, ενώ λέμε για ένα εξαιρετικά ευαίσθητο μέρος του συστήματος μας, που εμπιστευόμαστε τα αρχεία μας, πολλά από τα οποία είναι μέρος της δουλειάς μας.

Πίκρα 2:

ΗΡ Pavilion with nVidia 7600go. ή αλλιώς το "nvlddmkm.sys" error.

Δεν ξέρω αν την έπαθε κανείς από εσάς, αλλά όλα τα φορητά Pavilion της ΗΡ που φόραγαν αυτό το chip μέσα σε 2-3 χρόνια, απλά χάλαγαν.
Είχα το HP Pavilion dv9393ea http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu ... =c01038136 το οποίο ήταν εξαιρετικό εργαλείο που με έβγαλε ασπροπρόσωπο και στην σχολή μου και στην δουλειά μου (γραφιστική), με πολύ καλή οθόνη για φορητό κτλ κτλ.
Και μια ωραία πρωία... τσουφ! Μου πέταξε κάποια artifacts με το που άνοιξε, στα vista δεν έμπαινε και πέταγε το nvlddmkm.sys error και στα ΧΡ (είχα dual boot) έμπαινε και έδειχνε τα γραφικά με artifacts.
Μουρλάθηκα φυσικά γιατί το είχα στα πούπουλα και το πρόσεχα πάρα πολύ και να μην μπορώ να καταλάβω τι έπαθε.

Μετά από λίγο ψάξιμο στο internet έπεσα στα επίσημα φόρουμ της ΗΡ...
http://h30434.www3.hp.com/t5/Display-an ... td-p/25344
Τα νεύρα μου βάρεσαν κόκκινο...
Τα τζιμάνια της ΗΡ σε μια προσπάθεια να κάνουν λεπτότερο το φορητό δεν προνόησαν για καλή ψύξη του συστήματος με αποτέλεσμα να λιώσει (!) το κύκλωμα γύρο από το chip γραφικών και ουσιαστικά να αποκοπεί η κάρτα γραφικών από το υπόλοιπο σύστημα.
Διαβάζοντας το θέμα είδα ότι όλα τα συστήματα το έπαθαν μετά από μια περίοδο 2+ ετών χρήσης και η ΗΡ ουδεμία ευθύνη αναλάμβανε, προτείνοντας ως λύση μάλιστα (από το support της) την αλλαγή της μητρικής με 450€ (για σύστημα διετίας) αλλά ουσιαστικά μετά από 2 χρόνια, θα χάλαγε πάλι! Αφού το πρόβλημα δε μπορούσε να λυθεί έτσι, πάλι θα ζεσταινόταν το κύκλωμα και θα έλιωνε κάποια στιγμή.
Αν είναι δυνατόν δηλαδή μας πούλησαν laptop (πανάκριβο κιόλας 1800€ έκανε όταν κυκλοφόρησε) με ημερομηνία λήξης! Λες και είναι κανένα γιαούρτι!

Μετά από αυτό η εμπιστοσύνη μου στην ΗΡ χτυπήθηκε πολύ άσχημα, κυρίως γιατί δεν ήταν ένα φορητό από τον σορό, αλλά ένα ακριβό που πήρα για επαγγελματική χρήση.

Αυτά για την ώρα, θα επιστρέψω με θετικά κάποια άλλη στιγμή :P

Adventure Game Project
http://multiversethegame.blogspot.com

Νέο θέμα Απάντηση

Σελίδα 1 από 1 | [ 1 Δημοσίευση ]
Προηγούμενο | Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης  

Κανόνες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Αναζήτηση για: